19-21 травня 2024 р. у м. Флоренція (Італія) відбулася найбільша світова ґрунтова подія року – святкування сторіччя Міжнародного союзу ґрунтознавства (IUSS) та ювілейний Конгрес IUSS. Програма Конгресу включала 14 пленарних (у головному залі Palazzo Dei Congressi – Auditorium) та 82 паралельні наукові сесії (в аудиторіях Palazzo Dei Congressi та Palazzo Affari).
19 травня о 13.00 розпочалася реєстрація учасників Конгресу у Palazzo Affari. Кожному учаснику було надано детальну програму заходу та подарункові матеріали. О 14.00 відбулося відкриття Конгресу, де з вітальним словом виступив Президент IUSS E. A. C. Costantini. Далі був виступ голови відділу 2 IUSS G. Corti, де була представлена статистика союзу, а саме кількість країн учасників, членів IUSS, аудиторія у соцмережах, керівний склад та інше. Також наголошено на важливості діяльності та досягненнях IUSS за століття існування.
Наступні пленарні доповіді були присвячені таким темам: історія IUSS (A. Hartemink); еволюції науки Педології (A. McBratney); властивості ґрунтів та ґрунтові процеси як переосмислення трансформуючої сили ґрунтів (G. Guggenberger); сільське господарство від шумерських часів до 3-го тисячоліття та засолення ґрунтів у всьому світі (J. Batlle-Sales); роль ґрунтів у стійкому розвитку суспільства та природи; чи існує карбонова манія у світі (C. Chenu). Завершився перший день Конгресу відео-святкуванням століття IUSS.
20 травня 2-й день Конгресу розпочався о 8.30 двома пленарними доповідями: «Роль ґрунтів у глобальній політиці» (S. Arico) та «Захист ґрунтів для майбутніх поколінь: розвиток ґрунтової політики у Європі та світі» (L. Montanarella). Далі весь день проходили паралельні сесії доповідей учасників. У кожній сесії було зазвичай по 2 модератори, які брали участь у їх проведенні по черзі. Сесії проводилися у різних аудиторіях у 3-х локаціях. Всього у другий день було 17 сесій (Advances in soil organic matter research, Insights in basic knowledge, Soil conservation strategies, Modelling soil erosion and degradation, Equity, diversity, and inclusivity in soil sciences, Soil policy, Youth and citizens engagement in soil science, History of soil science, Soil governance, Urban soils and land planning, Soil health management, Soil health monitoring, Soil biodiversity and interactions, Digital soil mapping, Management of soil chemistry, History of soil science, Past and future of pedology).
Цього ж дня на сесії «Soil health management – Soil degradation control, remediation and reclamation” о 15.15 відбулася доповідь старшого наукового співробітника відділу ґрунтових ресурсів ННЦ «ІГА імені О.Н. Соколовського» Віталія Лебедя на тему «Destructive impact of military actions on the chernozems of Ukraine» (від колективу авторів: В. Лебедь, В. Соловей, Ю. Залавський, С. Балюк, М. Солоха, А. Кучер, А. Левін). Було озвучено досвід дослідження впливу воєнних дій на ґрунти та оцінки пошкодження ґрунтів, що включає в себе використання супутникових знімків, розробку класифікації мілітарної деградації, створення карт пошкоджених війною ґрунтів та оцінку збитків від збройної агресії рф.
В обговоренні доповіді колеги з Молдови та Польщі задали запитання щодо наявності шляхів відновлення пошкоджених ґрунтів та особливостей використання знімків для оцінювання втрат органічної речовини з пошкоджених ґрунтів.
Також в електронному форматі було представлено постерну презентацію на сесії «Soil sciences impact on basic knowledge» під назвою «Adaptation of diagnostics and soil taxonomy of Ukrainian soils to the WRB» (В. Соловей, В. Лебедь).
Тези доповідей, що подавалися, ввійшли до електронного збірника тез: “Centennial Celebration and Congress of the International Union of Soil Sciences”, Florence – Italy, May 19 – 21, 2024, ABSTRACT BOOK, з яким можна ознайомитися на веб-сторінці, присвяченій Конгресу.
На 3-й день, 21 травня, було 2 пленарні доповіді: «Майбутні цілі ґрунтознавства» (X. Song) та «Хто стане майбутнім ґрунтознавства: стать, вік та громадянство молодих учених» (A. C. Gonzalez). Також проведено 16 сесій (Advances in soil organic matter research, Insights in basic knowledge, Soil biodiversity and interactions, Soil culture, Modelling soil erosion and degradation, Soil policy, Modelling agricultural soils, Past and future of pedology, Youth and citizens engagement in soil science, History of soil science, Management of soil chemistry, Transidiplinarity in soil sciences, Urban soils and land planning, Soil health management, Soil health monitoring, Digital soil mapping). Наприкінці завершального дня Конгресу пройшла церемонія закриття, де показано статистику 3-х днів роботи, включаючи кількість країн та учасників.
Впродовж Конгресу було роздано інформаційні матеріали про діяльність ННЦ ІГА, проведено обмін контактними даними для подальшої співпраці з ученими Європи та світу. Відбулася зустріч з представником Європейської комісії та обсерваторії EUSO Лукою Монтанареллою та колишнім президентом IUSS, нині професором Aichi University (Nagoya, Japan) Такаші Касакі. Були обговорені питання допомоги у проведені дослідження ґрунтів, постраждалих від бойових дій, можливості стажування в закордонних установах.
Особливої уваги надано налагодженню міжнародних зв’язків для розвитку інформаційного забезпечення та ґрунтових інформаційних систем України у кооперації зі світовими базами даних, що важливо для роботи Українського ґрунтового інформаційного центру (при ННЦ ІҐА). З представниками Всесвітнього центру ґрунтової інформації ISRIC (Fenny van Egmond та інші) обговорено шляхи розробки національної ґрунтової інформаційної системи за європейськими стандартами збору та обміну даними, створення каталогів метаданих тощо.
Загалом до Конгресу долучилися 1436 учасників із 73-х країн. Слід зазначити, що від України був єдиний представник з особистою участю. Всього подано 1531 тезу доповідей, з них 705 для очних виступів та 683 для постерів.
Детальніше: https://www.facebook.com/unionsoilsciences