» News » Четвертий форум стейкхолдерів Європейської ґрунтової обсерваторії (EUSO)

Четвертий форум стейкхолдерів Європейської ґрунтової обсерваторії (EUSO)

З 21 до 23 жовтня 2024 року відбувся Четвертий форум стейкхолдерів Європейської ґрунтової обсерваторії (4th EUSO Stakeholders Forum), організований Європейською Комісією та її Об’єднаним дослідницьким центром (Joint Research Centre, JRC).

EUSO Stakeholders Forum — це вже традиційна щорічна подія, націлена на створення платформи для обміну думками та інформацією між різними частинами суспільства — політиками, науковцями, які працюють у ґрунтознавстві та суміжних галузях, місцевими стейкхолдерами, представниками фермерських товариств, промисловості та зацікавленими громадянами.

Програма Форуму включала 6 тем, по 2 на кожен день:

  1. Закон про моніторинг ґрунтів: стан та перспективи;
  2. Закон про моніторинг ґрунтів: імплементація та роздуми;
  3. Доповідь про стан ґрунтів у Європі 2024;
  4. Політика здоров’я ґрунту – глобальна перспектива;
  5. Запуск технічної робочої групи EUSO з поживних речовин;
  6. Ґрунтова грамотність, ґрунтознавство та мистецтво.

Зустрічі проходили у вигляді окремих сесій в онлайн-форматі на платформі WEBEX.  Усі презентації  EUSO Stakeholders Forums традиційно оприлюднюються на сайті European Soil Data Centre (ESDAC) за загальним посиланням https://esdac.jrc.ec.europa.eu/euso, однак, на жаль, презентації 4-го Форуму досі не оприлюднено.

На секції EUSO Stakeholders Forum, присвяченій презентації звіту про стан ґрунтів Європи 2024 р. змістовну доповідь зробив представник Об’єднаного дослідницького центру ЄС Арвін Джонс (Arwin Jones, JRC).  Оцінку стану ґрунтів Європи в межах ЄС на базі офіційних результатів багаторічного моніторингу ґрунтів за програмою LUCAS було виконано командою JRC спільно з Європейським агентством з навколишнього середовища, які зібрали широку наукову спільноту для оцінки деградації ґрунтів Європи і донесення необхідності захисту ґрунтів до широкого суспільства.

Повний текст звіту The state of soils in Europe (doi:10.2760/7007291) за редакцією Arias-Navarro C., Baritz R., Jones A. доступний у Репозиторії публікацій JRC https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC137600. Як свідчить анотація — у цьому звіті досліджується складна взаємодія між рушійними силами змін здоров’я ґрунту та тиском і впливом на ґрунт у 32 країнах-членах Європейського Союзу разом із шістьма пов’язаними країнами із Західних Балкан, Україною та Великобританією.  Аналіз продемонстрував складну взаємодію між різними антропогенними та природними факторами, що формують процеси деградації ґрунтів, та їх подальші наслідки, висвітлив багатогранність викликів, які постають перед зусиллями зі збереження ґрунтів.

В доповнення на Форумі було представлено три доповіді про стан ґрунтів у асоційованих  країнах ЄС: Україні, Туреччині та Західнобалканських країнах. Презентацію «The State of Soil in Ukraine: Features, degradation and impact of war» виконав співробітник Інституту охорони ґрунтів України та Подільського державного університету проф. Юрій Дмитрук. З коментарем до цієї доповіді стосовно напрямів досліджень ННЦ «ІГА імені О. Н. Соколовського» щодо оцінки поточного стану ґрунтових ресурсів України з урахуванням мілітарної деградації ґрунтів виступив канд. біол. наук, старший науковий співробітник відділу ґрунтових ресурсів Віталій Лебедь.

Більш детальну інформацію про Четвертий форум зацікавлених сторін Європейської ґрунтової обсерваторії можна знайти на сайті ESDAC: https://esdac.jrc.ec.europa.eu/euso/4th-euso-stakeholders-forum,  а Програму форуму можна переглянути у доданому файлі: https://esdac.jrc.ec.europa.eu/public_path//EUSO_Stakeholders_Forum_Agenda_2024.pdf

Інформацію підготували старший науковий співробітник відділу ґрунтових ресурсів Віталій Лебедь та Координатор міжнародної діяльності Інституту Аркадій Левін.

 

en_USEnglish