» News » Курси підвищення кваліфікації наукових і науково-педагогічних працівників

Курси підвищення кваліфікації наукових і науково-педагогічних працівників

Від 09 до 13 вересня 2024 року в Національному науковому центрі «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського» проведено курси підвищення кваліфікації наукових і науково-педагогічних працівників за напрямом «Інформаційне забезпечення використання ґрунтових ресурсів та заходи з відновлення родючості ґрунтів та їх екологічних функцій».

Курси проведено офлайн та онлайн на платформі ZOOM. Слухачами  курсів були понад 200 співробітників із 13 наукових установ National Academy of Agrarian Sciences of Ukraine, Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» та її філій, 17 закладів вищої освіти та 3 комерційних установ аграрного профілю.

Доповідачами були досвідчені лектори — провідні науковці ННЦ ІҐА імені О. Н. Соколовського.

У вступному виступі керівника Інституту, академіка НААН Святослава Антоновича Балюка показано роль і значущість ґрунтового покриву, наведено інформацію про його сучасний стан в контексті євроінтеграційних процесів та цифровізації країни, перелічено пріоритетні напрями досліджень Інституту, спрямовані на забезпечення продовольчої безпеки країни, законодавче, нормативно-правове, інформаційне забезпечення охорони ґрунтів, цифрове картографування, стабілізацію вмісту органічного вуглецю, меліорацію ґрунтів тощо.

До програми курсів включено коло питань щодо сучасного стану ґрунтових ресурсів України: практики створення ґрунтових баз даних; цифрове картографування ґрунтів; інформаційне забезпечення моніторингу та сталого управління ґрунтами меліоративного фонду; новітні технології вимірювання емісії парникових газів у практиці моніторингових досліджень; ефективність використання ґрунтових (земельних) ресурсів у забезпеченні їх сталого розвитку. Висвітлено питання щодо: оцінювання впливу воєнних дій на ґрунтовий покрив з використанням супутникових даних; фізичної деградації ґрунту; впливу  руйнування  Каховського водосховища  на ґрунтовий покрив півдня України та перспективи відновлення ґрунтів.

Акцентовано увагу на використанні агролісомеліоративних заходів для відновлення та сталого управління ландшафтами;  показано можливість використання математичних  моделей ерозії для напрацювання управлінських рішень в агрономії; донесено інформацію про діагностику забруднення ґрунтів вуглеводнями.

В агрохімічному блоці обговорено такі теми: сучасний стан забезпеченості орних ґрунтів макроелементами живлення рослин і ефективність добрив; система заходів з удосконалення живлення польових культур в умовах сучасних викликів до агровиробників; нормативний інструментарій сталого управління добривами в Україні та за кордоном.

Завершальна лекція була присвячена основним положенням проєкту європейської директиви з моніторингу ґрунтів (Directive on Soil Monitoring and Resilience) (Soil Monitoring Law).

Основним завданням комплексу лекцій, прочитаних на курсах,  було акцентувати увагу курсантів — науковців, освітян, представників комерційних структур аграрного спрямування, на необхідності удосконалення нормативно-методичної бази обстеження і моніторингу ґрунтів для здобування достовірної інформації про стан ґрунтів, зокрема пошкоджених через бойові дії, з використанням європейських підходів і принципів, а також для відновлення їх родючості в умовах недостатньої забезпеченості ресурсами.

en_USEnglish