30 червня 2021 року за підтримки Українського офісу Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) та Національної академії аграрних наук Національний науковий центр «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» провів науково-практичний онлайн- семінар за темою «Узгодження національної системи ґрунтової класифікації зі Світовою реферативною базою ґрунтових ресурсів (WRB 2014)». Семінар було організовано в рамках виконання проєкту Глобального екологічного фонду і ФАО «Інтегроване управління природними ресурсами в деградованих ландшафтах у лісостеповій і степовій зонах України» (INRM).
Модератором семінару був Віталій Лебедь, науковий співробітник відділу ґрунтових ресурсів, ННЦ “ІҐА імені О.Н.Соколовського”.
З привітаннями до учасників семінару звернулися директор ННЦ “ІГА імені О.Н. Соколовського академік НААН професор Святослав Балюк та в.о. координатора проєкту INRM Олександр Журавель.
У семінарі взяли участь експерти ФАО та ґрунтознавці з усієї України ‒ фахівці з класифікації ґрунтів, розробники ґрунтово-інформаційних систем, фахівці з картографування ґрунтового покриву, представники вищих навчальних закладів та всі, хто цікавиться питаннями ідентифікації ґрунтів (всього 35 учасників).
Першу доповідь, присвячену актуальності узгодження національних систем ґрунтової класифікації з міжнародною системою WRB 2014, зробив експерт ФАО з питань моніторінгу та картографування ґрунтів Костянтин Вяткін. Він повідомив, що класифікація ґрунтів WRB, яка базується на характеристиках ґрунтів, є інтегрованою класифікаційною системою, в яку можуть вбудовуватися національні системи. WRB не призначена для заміни національних систем, а є засобом для міжнародного спілкування ґрунтознавців і широко використовується у всьому світі для кореляції національних назв ґрунтів. Коротко розповівши про історію створення класифікації WRB доповідач вказав, що її остаточно затверджено було на Міжнародному Конгресі ґрунтознавців у 1998 р. а сучасна редакція датується 2015 р.
Вадим Соловей – завідувач відділу ґрунтових ресурсів, ННЦ «ІҐА імені О.Н. Соколовського» доповів про історію створення та особливості конструкції сучасної класифікації ґрунтів України, яку названо еколого-субстантивною, і яка побудована за ієрархічним принципом і базується на параметризованих характеристиках ґрунтів, що забезпечує оптимізацію виявлення найістотніших особливостей. Другу доповідь Вадима Солов’я було присвячено розкриттю сутності методичних підходів, та структури алгоритму кореляції, розроблених та обґрунтованих в ННЦ ІҐА і застосованих під час виконання завдань проєкту INRM для порівняння назви номенклатурних одиниць ґрунтів на картах масштабів 1:200000 та 1:750000 з міжнародною системою класифікації ґрунтів WRB 2014. Доповідач продемонстрував перелік діагностичних властивостей ґрунтів, на яких базовано методику порівняння та фрагменти кореляційних таблиць.
Vitalii Lebed – науковий співробітник відділу ґрунтових ресурсів, ННЦ «ІҐА імені О.Н. Соколовського» доповів про методичні аспекти і деталі механізму порівняння назв ґрунтів, продемонструвавши всі етапи перенайменування українських ґрунтів за принципами системи WRB 2014. На декількох прикладах показано практичний зміст роботи починаючи із назви реферативної групи ґрунтів WRB і до застосування різної кількості кваліфікаторів властивостей.
В обговоренні доповідей було схвалено методичні підходи Інституту щодо гармонізації класифікації ґрунтів України з Міжнародною системою WRB 2014, вказано на необхідність створення міжвідомчої комісії для розгляду та затвердження нормативно-методичної документації щодо питань ґрунтознавства та агрохімії зокрема, з класифікації ґрунтів, для надання їй правового статусу.
Також запропоновано активізувати дослідження для завершення розробки кореляції ґрунтових одиниць національної класифікації ґрунтів з системою WRB 2014 для ґрунтових карт всіх областей України масштабу 1:200000 та розширити можливості інформування наукової спільноти щодо результатів досліджень у галузі класифікації ґрунтів, наприклад, з використанням інтернет-мережі контактів Українського грунтового інформаційного центру на сайті ННЦ “ІҐА імені О.Н.Соколовського”.