» News » Українсько-німецький онлайн захід на захист ґрунтів

Українсько-німецький онлайн захід на захист ґрунтів

Онлайн захід «Нанесення шкоди ґрунтам внаслідок воєнних дій: масштаб, наслідки, санація. Ситуація в Україні й приклади з Німеччини» відбувся на платформі ZOOM 8 вересня 2023 р. за участі понад 100 слухачів.

Захід проведено в рамках так званого ФАХОВОГО ДІАЛОГУ ІЗ ЗЕМЕЛЬНИХ ПИТАНЬ в межах проєкту «Німецько-український агрополітичний діалог (АПД)», який реалізується в Україні німецьким Товариством з використання і управління земельними ресурсами — BVVG (Берлін, Німеччина) з 2006 р.

Зустріч фахівців здійснено за підтримки Федерального міністерства продовольства й сільського господарства Німеччини на підставі рішення Німецького Бундестаґу.

Модератором заходу була керівниця Фахового діалогу із земельних питань проєкту АПД Kaтя Деллс (Katja Dells) (Товариство BVVG).

На заході було забезпечено синхронний переклад з української на німецьку мову та навпаки.

З вітальним словом до учасників звернувся заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Маркіян Дмитрасевич. Зокрема, він відзначив, що Уряд України визнає важливість врахування негативного впливу воєнного забруднення ґрунтів на повоєнне відновлення АПК країни, але на даний час масштаби цієї проблеми ще не визначено.

Програмою заходу було передбачено три доповіді запрошених спікерів – дві від України та одна – німецького експерту з очищення територій від вибухонебезпечних предметів.

Першу доповідь «Вплив загарбницької війни росії проти України на стан ґрунтів» було представлено канд. геогр. наук Анастасією Сплодитель, науковою співробітницею Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України. Презентацію було підготовлено за результатами багаторічних досліджень Громадської організації «Центр екологічних ініціатив “Екодія”» (Україна, Київ) щодо екологічних наслідків збройної агресії РФ проти України, за підтримки закордонних організацій (Європейська Комісія, Швейцарська агенція з розвитку та кооперації, Федеральне міністерство Німеччини з економічної кооперації та розвитку та ін.).

Доповідь «Вплив бойових дій на стан ґрунтів в Україні: оцінка державних заходів із відновлення ґрунтів» Святослава Балюка, академіка НААН України, в.о. директора ННЦ «ІГА імені О.Н. Соколовського».

Професор Вольфґанґ Спир, почесний професор Бранденбурзького технічного університету Коттбуса, експерт з очищення територій від вибухонебезпечних предметів представив доповідь «Типи пошкоджень ґрунтів внаслідок бойових дій. Приклади з Німеччини й оцінка ситуації в Україні».

Після доповідей в рамках заходу було проведено панельну дискусію з питань деградації ґрунтів України внаслідок воєнних дій за участі доповідачів: проф. Вольфґанґ Спир, пані Анастасія Сплодитель та проф. Святослав Балюк. Модерацію панельної дискусії також здійснювала пані Катя Деллс.

Наприкінці заходу попередні підсумки підвів аташе з питань сільського господарства Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні Франк Мюллер.

Проведений українсько-німецький захід наочно продемонстрував безпрецедентно великий масштаб воєнних пошкоджень ґрунтового покриву країни та висвітлив низку проблем, які слід вирішувати для його відновлення. Ситуація значно ускладнюється з огляду на найвищу у світі ступінь замінування сільськогосподарських земель в Україні. Враховуючи вагомий вплив погіршення стану українських ґрунтових ресурсів на глобальну продовольчу безпеку вважаємо абсолютно необхідною консолідацію національних та міжнародних зусиль для забезпечення ретельного обстеження та прискореного повоєнного відновлення ґрунтів країни.

Інформацію підготував Аркадій ЛЕВІН.

en_USEnglish