» News » З думками про ґрунт

З думками про ґрунт

Щорічно 5 грудня 2023 року вся наукова, освітянська та громадська  спільнота відзначає Всесвітній День Ґрунту (Word Soil Science).

На сьогодні увага всієї світової громадськості прикута до подій в Україні через масштабну військову агресію з боку росії. Тому, обов’язок науковців — окреслити масштаби руйнування ґрунтового покриву, визначити шкоду та збитки, завдані земельному фонду та ґрунтовим ресурсам, запропонувати шляхи подолання наслідків бойових дій та відновлення родючості ґрунтів. І в цьому аграрна наукова спільнота вбачає свою місію.

Тому 5 грудня 2023 року в Національному науковому центрі «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Ґрунтовий покрив України в умовах воєнних дій: стан, виклики, заходи з відновлення», організована за підтримки Національної академії аграрних наук України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та Громадської організації «Українське товариство ґрунтознавців та агрохіміків». Захід зареєстровано на Інтерактивній глобальній карті подій ФАО. Конференцію проведено в рамках грантового проєкту Національного фонду досліджень України «Оцінювання впливу збройної агресії на стан чорноземів і розроблення заходів для прискореного відновлення родючості ґрунтів у контексті забезпечення продовольчої безпеки» конкурсу «Наука для відбудови України в воєнний та повоєнний періоди», за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) та журналу «Journal of Innovations and Sustainability».

Робота чотирьох секцій конференції проходила за такими напрямами:

  • Вплив збройної агресії і воєнних дій на земельні та ґрунтові ресурси України;
  • Оцінювання стану, шкоди та збитків;
  • Заходи з відновлення здоров’я ґрунтів;
  • Нові виклики. Оцінка наслідків підриву дамби Каховської ГЕС для ґрунтового покриву та шляхи їх подолання.

У зазначеному заході взяли участь понад 250 учасників, із них понад 20 — із різних зарубіжних країн. Міжнародні організації представляли: експрезидент, представник Міжнародного союзу ґрунтознавців Лаура Берта Рейес Санчес (Мексика); уповноважений представник Секретаріату Глобального ґрунтового партнерства, провідний фахівець департаменту землі та води Продовольчої та сільськогосподарської організації Об’єднаних Націй (ФАО) (Італія) Наталія Родрігес; Координатор програми розмінування та відновлення земель, ФАО Україна Тіфані Лукас, яка виступила з доповіддю «Досягнення та ключові цілі проєкту WFP/FAO: Ініціатива з розмінування та реабілітації ґрунтів у Харківській області»; доктор Венделін Вічтман, Фонд Міхаеля Зуккова, партнер Greifswald Mire Center (Німеччина) виступив з доповіддю «Економічні можливості повторного зволоження (або перезволоження) забруднених торфовищних грунтів в Україні».

Спікери конференції наголосили на масштабах та інтенсивності прояву деградаційних процесів у ґрунтах України, в т. ч. в межах окремих територіальних громад Харківської області, посиленні вітроерозійних процесів у зоні бойових дій, методичних підходах до моніторингу пошкоджених бойовими діями ґрунтів за допомогою методів дистанційного зондування, акцентували увагу на основних методичних підходах до визначення збитків, завданих продуктивним землям України. Акцентовано на основних положеннях системи класифікації та оцінювання ступеня деградації ґрунтів, спричиненої бойовими діями. Також окреслено основні напрями відновлення ґрунтового покриву та родючості ґрунтів на законодавчому, нормативно-правовому, нормативно-методичному рівнях та концептуально-методологічні й технологічні підходи щодо відновлення пошкоджених ґрунтів та ґрунтового покриву, зокрема з використанням природних сировинних ресурсів.

У доповідях широко й обґрунтовано окреслено проблему щодо наслідків руйнування дамби Каховської ГЕС, пошкодження ґрунтового покриву, та масштабів екологічних збитків, надано пропозиції стосовно повоєнної відбудови аграрного сектору південних регіонів України.

За результатами обговорення підготовлено проєкт Резолюції міжнародної науково-практичної конференції, що буде висвітлено в засобах масової інформації з метою загострення уваги на необхідності подолання наслідків воєнних дій російської федерації, визначення економічних та екологічних збитків, завданих ґрунтовим ресурсам держави. За результатами конференції буде видано монографію, міжвідомчий тематичний науковий збірник «Агрохімія і ґрунтознавство» та електронну збірку тез доповідей.

Переглянути:

Video of the conference

Резолюція Міжнародної конференції

Resolution of the International conference

Presentations of reports

en_USEnglish