» News » Засідання координаційно-методичної ради щодо підсумків виконання ПНД НААН 1 «Ґрунтові ресурси України: інформаційне забезпечення, раціональне використання, менеджмент, технології» за І півріччя 2024 року

Засідання координаційно-методичної ради щодо підсумків виконання ПНД НААН 1 «Ґрунтові ресурси України: інформаційне забезпечення, раціональне використання, менеджмент, технології» за І півріччя 2024 року

Засідання координаційно-методичної ради з проблем ґрунтознавства, агрохімії та охорони ґрунтів відбулося 24 липня 2024 року у Національному науковому центрі «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського». Розглянуто підсумки виконання у першому півріччі 2024 року ПНД НААН 1 «Ґрунтові ресурси України: інформаційне забезпечення, раціональне використання, менеджмент, технології» на 2021-2025 рр. у режимі офлайн і онлайн на платформі Zoom.

Згідно з порядком денним, про хід виконання ПНД та питання, які вирішує Інститут і ґрунтово-агрохімічна спільнота, доповів директор ННЦ ІҐА, керівник ПНД, академік НААН, професор, д-р с.-г. наук С. А. Балюк.

Про хід виконання окремих завдань звітували керівники підпрограм: канд. с.-г. наук, ст. наук. сп. В. Б. Соловей (1 «Забезпечення раціонального використання та сталого управління ґрунтовими ресурсами України»); канд. с.-г. наук, старший дослідник В. П. Коляда (2 «Системи запобігання та припинення процесів деградації земель для збереження здоров’я ґрунтів та гармонізації їх продуктивних і екологічних функцій»); чл.-кор. НААН, д-р біол. наук, ст. наук. сп. М. М. Мірошниченко (3 «Стабілізація вмісту органічного вуглецю в ґрунтах сільськогосподарських угідь, підвищення ефективності управління живленням рослин в умовах кліматичних змін»). В цілому, завдання, які покладено на виконавців завдань 2-го рівня, згідно з технічними завданнями та робочими програмами на 2024 рік, виконано.

Найвагоміші результати виконання Програми у 1 півріччі 2024 року:

  • Концептуальні підходи до відновлення ґрунтів, що постраждали від збройної агресії;
  • Уточнена карта впливу бойових дій на ґрунти України (станом на 2024 р.);
  • Нормативно-методичне забезпечення оцінювання еколого-агромеліоративного стану гідродефіцитних ґрунтів з урахуванням міжнародної бази країн з гідродефіцитними ґрунтами;
  • Комплекс індикаторів забруднення ґрунту й навколишнього середовища, характерних для хімічної галузі промисловості, з урахуванням впливу воєнних дій на ґрунтовий покрив;
  • Методи та інформаційне забезпечення, необхідне для оцінювання якості ґрунтополіпшувачів відповідно до регламентів Європейського Союзу.

Звіти про виконання завдань ПНД за І півріччя 2024 року затверджено. Затверджено склад координаційно-методичної ради (без змін) та план роботи координаційно-методичної ради на 2 півріччя 2024 року.

З науковою доповіддю «Науковий супровід імплементації нормативних документів ЄС щодо удобрення в законодавство України (на прикладі Нітратної директиви)» виступили: старший науковий співробітник відділу агрохімії імені академіка НААН Б.С. Носка, канд. с.-г. наук, старший дослідник Є.Ю. Гладкіх, завідувачка лабораторії польових досліджень з добривами та управління якістю продукції, канд. с.-г. наук А.В. Ревтьє-Уварова.

На завершення керівник ПНД, академік НААН С. А. Балюк зазначив, що формується програма наукових досліджень на 2026-2030 рр. «Раціональне використання, повоєнне відновлення, інформаційні технології управління ґрунтовими ресурсами», в якій потрібно врахувати пріоритетні напрями, які затверджено Президією НААН. Це насамперед, продовольча безпека, вплив воєнних дій на ґрунтовий покрив, кліматичні зміни, максимальне використання даних довготривалих стаціонарних польових дослідів, євроінтеграційні процеси. Важливі напрями – діджиталізація, дослідження деградаційних процесів і здоров’я ґрунтів. Не менш важливим є законодавче забезпечення охорони і здоров’я ґрунтів. Прийнято Закон України «Про моніторинг довкілля», де є і наші питання, відображені на державному рівні: проведення суцільного ґрунтового обстеження один раз на 20 років, моніторинг ґрунтів у системі моніторингу довкілля, агрохімічна паспортизація, інформаційні технології. Все це має бути враховано при формуванні тематики наукових досліджень і наповнено конкретним змістом.

en_USEnglish