8 травня у Калуші відбулась наукова конференція «Калійні добрива та харчова сіль: сучасні технології та екологічні виклики». Організатори заходу: Національна академія наук України, НТК «Інститут монокристалів» НАН України, ДУ «НІОХІМ». Захід проводився у гібридному форматі (офлайн та онлайн).
Конференція відбувалась за участю Калуського міського голови Андрія Найди та представницького наукового корпусу. Із привітальним словом до учасників конференції виступив голова Ради директорів НТК «Інститут монокристалів» НАН України, академік НАН України, доктор фізико-математичних наук, професор Семиноженко В.П. Він наголосив на неабиякій важливості цього форуму, адже актуальність піднятих в ході конференції питань важко заперечити. Це – і нагальна потреба у відновленні промислового виготовлення власних калійних добрив з вітчизняної сировини, і розв’язання проблеми з дефіцитом власної харчової солі у державі, і необхідність усунення екологічних загроз – зокрема, через технологію переробки відходів калійного виробництва. Також Володимир Петрович зазначив важливість наукової співпраці ДУ «НІОХІМ» із ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського», яка реалізується в межах підписаного меморандуму у 2024 р.
Від ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» на конференції із доповідями виступили доктор біол. наук член-кореспондент НААН Мірошниченко М.М., канд. с.-г наук Гладкіх Є.Ю. та канд. с.-г. наук Христенко А.О. Було висвітлено питання ефективності калійних добрив за різних погодно-кліматичних сценаріїв та систем удобрення, ефективності калімагнезії виробництва ДУ НІОХІМ у посівах кукурудзи та забезпеченості ґрунтів України калієм.
Загалом під час заходу було представлено 13 доповідей, у яких висвітлено: – багату історію розвитку соляної та калійної індустрії краю: від кустарних методів солеваріння у середньовіччі до промислових розробок у 19-20 століттях; – різні технології сульфатних калійних та калійно-магнієвих добрив з полімінеральних руд Прикарпаття;
– енергоефективність у виробництві калійних добрив і харчової солі;
– про композиції мінеральних добрив та плівкоутворювачів для передпосівної обробки насіння сільськогосподарських культур тощо.
Учасники конференції зійшлися на думці, що обговорювані виклики потребують комплексного зваженого підходу. Зокрема, найоптимальнішим вирішенням наявної екологічної ситуації вважається, наразі, створення виробництва та інноваційного (індустріального) парку на базі накопичених сольових розчинів Домбровського кар’єру і солевмісних відходів хвостосховищ та розкривних порід – що є мінерально-сировинним потенціалом регіону.
У обговоренні виступив також доктор біол. наук член-кореспондент НААН Мірошниченко М.М. із пропозицією в межах створеного виробництва та інноваційного (індустріального) парку розробити науково-практичний супровід щодо агротехнічних особливостей застосування калійних добрив зі складних полімінеральних калійно-магнієвих руд Прикарпаття у різних ґрунтово-кліматичних регіонах України та під різні культури.