Від 25 листопада до 6 грудня 2024 року завідувачка відділу охорони ґрунтів ННЦ «ІГА імені О. Н. Соколовського» Катерина Смірнова пройшла стажування (практичну частину спеціалізованої програми навчання для експертів з санітарної оцінки, моніторингу та менеджменту постраждалих від війни ґрунтів) в інституті Vlaamse lnstelling voor Technologisch Onderzoek (VITO) у Королівстві Бельгія.
Освітня програма, в якій взяли участь 11 фахівців із України, розпочата Продовольчою та сільськогосподарською організацією Об’єднаних Націй (FAO) у співпраці з Мережею ґрунтових лабораторій Бельгії та Люксембургу (BESOLAN), за підтримки урядів Бельгії, Канади та Норвегії, у партнерстві з Бельгійським інститутом Vlaamse lnstelling voor Technologisch Onderzoek (VITO). Це партнерство має на меті вирішення проблем, спричинених війною в Україні з лютого 2022 року і зосереджено на проведенні всебічного оцінювання стану ґрунтів, постраждалих від бойових дій, та розвитку технічного потенціалу українських ґрунтознавців.
Імовірність забруднення ґрунтів важкими металами, вибуховими речовинами та іншими забруднювачами внаслідок війни створює ризики для стану довкілля, продуктивності аграрного виробництва та безпечності сільськогосподарської продукції. Яскравий і надзвичайно цікавий тренінг, розроблений фахівцями VITO, мережі ґрунтових лабораторій Бельгії BESOLAN і Глобальної мережі ґрунтових лабораторій (GLOSOLAN) під егідою Глобального ґрунтового партнерства ФАО, дозволив українським дослідникам опанувати інноваційні методи дослідження ґрунтів та здобути теоретичні та практичні навички, запозичені із багатого досвіду Бельгії у сфері управління ґрунтами та їх рекультивації.
Теоретична частина підготовки складалась із 20 онлайн-сесій, які охоплювали основи забруднення ґрунтів, техніки відбирання проб, моделювання розподілу забруднювачів, а також інструменти аналізу та інтерпретації даних. Наступним етапом були практичні заняття з відбирання проб ґрунту й підземних вод та їх аналізування за допомогою найсучаснішого приладного забезпечення у ґрунтових лабораторіях Бельгійської мережі BESOLAN (штаб-квартира VITO (м. Мол), SCK CEN (м. Мол), RMA (м. Брюссель) і Gembloux Agro-Bio Tech (м. Жамблу).
Детальний польовий тренінг охоплював техніки й методи пробовідбирання ґрунту і ґрунтових вод в агрономічному аспекті, а також в рамках досліджень їх імовірного забруднення полютантами на кейсі Фламандського регіону, польові методи вимірювання pH та електропровідності у ґрунтових водах.
Усі заняття лабораторної частини тренінгу були спрямовані на детальне ознайомлення учасників із сучасними методами діагностики ґрунтів щодо їх фундаментальних характеристик і якісного стану (вміст органічного карбону, NPK, сульфатів, доступних мікроелементів Cu, Fe, Mn, Zn, ємності катіонного обміну та гранулометричного складу ґрунту) та індикаторів забруднення, таких як Sb, As, Cd, Cr, Cu, Pb, Hg, Ni, Se, Zn, V, Sr, Sr-90 і Cs-137, поліароматичних вуглеводнів, залишків енергетичних речовин та їх метаболітів у ґрунті, а також із останніми надбаннями в політиці здоров’я довкілля та техніці безпеки в лабораторному контексті.
Унікальний досвід, яким турботливо поділилися бельгійські науковці, є корисним внеском у розуміння масштабів забруднення ґрунтів унаслідок бойових дій, що має вирішальне значення для розробки ефективних стратегій ревіталізації земельного фонду, підтримки екологічно безпечного використання сільськогосподарських угідь та сталого управління земельними ресурсами.
Висловлюємо щиру подяку фахівцям ФАО, VITO, BESOLAN та усім причетним за високопрофесійну організацію освітньої програми, підтримку українських фахівців у забезпеченні продовольчої безпеки та розвитку української ґрунтознавчої науки!
Детальніше: Facebook FAO Ukraine, LinkedIn VITO