З перших днів війни військами загарбників завдано колосальної шкоди довкіллю України. Наші природні ресурси безжалісно знищуються, руйнуються важливі об’єкти інфраструктури, горять нафтобази, АЗС, фабрики, заводи, склади, забруднюються і засмічуються ґрунти на великих площах сільськогосподарських угідь.
За все це ворог має заплатити сповна. Саме тому, при Державній екологічній інспекції України (ДЕІ) на початку березня було створено Оперативний штаб для формування єдиного реєстру збитків заподіяних довкіллю окупантом.
При Оперативному штабі ДЕІ, за наказом керівника штабу Ігоря Зубовича (№326 від 15.04.22), створено Робочу групу з розроблення методичних документів та порядку визначення шкоди та нарахування збитків, завданих природним ресурсам та навколишньому природному середовищу внаслідок збройної агресії російської федерації. До складу робочої групи для створення методик у галузі «земельні ресурси, агрохімія, ґрунтознавство», включено двох співробітників ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» – Анатолія Кучера і Максима Солоху.
Наразі затверджено наказом Міндовкілля від 4 квітня за № 167 підготовлену робочою групою “Методику визначення розміру шкоди, завданої землі та ґрунтам внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стану”, вона набрала чинності після публікації 22 квітня 2022 р. Ця Методика спрямована на визначення збитків від забруднення ґрунтів (накопичення в ґрунтах речовин, які негативно впливають на їх родючість та інші корисні властивості) та засмічення земель (наявність на земельній ділянці сторонніх предметів, матеріалів, відходів та/або інших речовин без відповідних дозволів).
Крім того, у межах виконання науково-дослідних робіт ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського», проводиться робота щодо напрацювання методичних підходів до оцінювання та розрахунку збитків, завданих ґрунтовим ресурсам унаслідок збройної агресії російської федерації. За наказом в.о.директора Інституту Святослава Балюка створено спеціальну робочу групу для розробки програми таких досліджень та забезпечення їх організації і виконання. Керівником призначено Максима Солоху – д.с.-г.н., с.н.с. завідувача лабораторії інструментальних методів дослідження ґрунтів, стандартизації і метрології (Наказ ННЦ ІҐА № 25 від 15.04.2022 р.). Передбачено опрацювати деталізовану методику щодо комплексного оцінювання збитків від впливу збройної агресії Російської Федерації на фізичний, хімічний та біологічний стан ґрунтів.
Додаткову інформацію можна знайти тут: