1 березня колектив науковців — членів ГО «Українське товариство ґрунтознавців та агрохіміків» і Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського», які взяли участь у виконанні робіт за міжнародним проєктом з компанією Chemonics International Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) «Рекомендації для аграріїв і громад щодо добування та використання мулу та інших донних відкладень для поліпшення стану сільськогосподарських угідь та відновлення земель, пошкоджених під час воєнних дій», представив результати досліджень і висновки у публічній онлайн-презентації.
Метою заходу було: поширення напрацювань та практичного досвіду щодо видалення та використання донних відкладень з рибогосподарських ставків; збільшення кількості агровиробників, зацікавлених у змінах до чинного законодавства щодо очищення рибогосподарських водойм.
Захід було націлено на представників аквакультури, які вирощують рибу в ставках та періодично мають їх чистити; фермерів, які мають деградовані, малопродуктивні або постраждалі землі та планують їх відновлення й підвищення родючості; представників громад, на території яких є ставки та ділянки постраждалих земель, що потребують відновлення.
З вітальним словом звернувся Святослав Балюк, генеральний секретар Громадської організації «Українське товариство ґрунтознавців та агрохіміків», в.о. директора Національного наукового центра «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського».
Доповідач — доктор наук Людмила Воротинцева продемонструвала напрями, за якими проведено дослідження та перелічила і характеризувала основні результати: розроблено проєкти нормативно-правових актів та пропозиції до нормативно-правового забезпечення використання донних відкладень; опубліковано «Рекомендації з використання донних відкладень із рибогосподарських водойм для поліпшення стану угідь та відновлення земель, пошкоджених під час воєнних дій».
Напрями можливого використання донних відкладень, з урахуванням їхнього хімічного складу, для окультурювання малопродуктивних і деградованих земель, підвищення родючості ґрунтів, структурної меліорації піщаних і глинистих ґрунтів, а також рекультивації порушених внаслідок воєнних дій ґрунтів було висвітлено у доповідях доктора наук Євгена Скрильника та канд. наук Володимира Гаврилюка.
Результати розрахунків економічної ефективності застосування донних відкладень для поліпшення стану ґрунтів та прогноз еколого-економічного ефекту представив доктор наук Анатолій Кучер.
Про суть розроблених пропозицій щодо правового та нормативного забезпечення питань щодо видалення, складування та зберігання донних відкладень для поліпшення стану земель доповіла канд. наук Марина Лазебна.
За результатами проєкту підготовлено пропозиції до органів центральної виконавчої влади, обласних адміністрацій та територіальних громад в яких наголошується на необхідності: проведення інвентаризації наявних в Україні запасів донних відкладень і розробці державної програми з їх використання; внесення змін і доповнень до законодавчих і нормативно-правових актів щодо видалення і застосування; введення в дію наказом Мінагрополітики розроблених науковцями Рекомендацій.
Міністерство аграрної політики та продовольства України високо оцінює результати досліджень, проведених нашими науковцями.
Заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Віталій Головня під час презентації наукових досліджень наголосив, що тема донних відкладень є також актуальною в контексті екології водних об’єктів та відновлення пошкоджених с/г земель. А враховуючи, що в Україні велике водне дзеркало, потенціал для розвитку цієї сфери більш ніж достатній. “Видалення донних відкладень зі ставків зможе закрити одразу два важливих питання. Це забезпечення екологічного догляду за водними об’єктами та відновлення пошкоджених грунтів під час воєнних дій» – зазначив заступник Міністра агрополітики. https://minagro.gov.ua/news/vitalii-holovnia-naukovi-doslidzhennia-vazhlyvi-dlia-vidnovlennia-hruntiv-i-vodnykh-ekosystem
Слід додати, що раніше вже було продемонстровано основні результати досліджень за проєктом у статті в газеті «Голос України» — «Донні відклади — важливе джерело відновлення українських чорноземів» (Автори: доктори наук С. Балюк, А. Кучер, Л. Воротинцева). (http://www.golos.com.ua/article/376460)