Старший науковий співробітник відділу агрохімії імені академіка НААН Б.С.Носка, кандидат сільськогосподарських наук Євгенія Гладкіх взяла участь, як слухач, у Науковому саміті Генеральної Асамблеї ООН (UNGA77) (Science Summit at the United Nations General Assembly (UNGA77), 13- 30.09.2022).
Зокрема, захід, що проходив у межах саміту 30 вересня, було присвячено українській науці — «REF 30561. Recovery of Ukraine’s science and innovation after the Fossil Fuel War» (Відновлення української науки та інновацій після війни за викопне паливо).
Говорили про те, що російська війна завдала значної шкоди науковим установам в Україні. Є численні приклади розкрадання та знищення науково- дослідних приладів російсько-окупаційними військами. Тепер молоді вчені України мобілізовані на боротьбу з загарбниками. Після того, як росія припинить війну та виведе свої війська, Україна зіткнеться з проблемою відновлення дослідницьких лабораторій і підтримання життєво необхідних умов для науковців, що працюють за дослідницькими програмами в Україні та з міжнародними партнерами. Україна віддана проблемі зміни клімату та Порядку денному ООН на період до 2030 року. Вона шукає міжнародних партнерів, щоб допомогти відновити об’єкти та можливості, зруйновані війною, а також зробити свій внесок у протидію глобальним викликам.
Війна росії проти України прямо негативно впливає на зміну клімату та сталий розвиток у сферах енергетики, продовольчої безпеки та глобальної бідності. Український кліматолог Світлана Краковська (модератор заходу) говорила про війну за викопне паливо. Україна дотримується Паризької кліматичної угоди. Вона має активну програму для внутрішнього досягнення цілей Порядку денного до 2030 року та сприяння глобальним зусиллям через дослідження та розвиток передових технологій в Україні.
Серед доповідачів також були:
- Ольга Полоцька (виконавчий директор Національного фонду досліджень України), яка презентувала доповідь на тему «Національний фонд досліджень України: загальний огляд, виклики у період війни, нові рішення», у якій висвітила дані щодо кількості наукових проєктів у 2020-2021 рр., які підримуються та фінансуються Національним фондом в Україні.
- Кирило Безкоровайний (співзасновник Kunsht (українське науково- популярне медіа)), який презентував новий проєкт від Kunsht – «Наука в небезпеці: нова платформа для вчених, що потерпають від війни».
- Гаррі Сотник (викладач науково-практичної програми сталого розвитку в Стенфордській школі сталого розвитку Доерра), він системний науковець, який проводить дослідження, зосереджені на визначенні надійних стратегій адаптації в контексті глибокої невизначеності та глобальної зміни клімату. У своїй презентації зробив акцент та оцінці стійкості української політичної системи і ВСУ у супротиві російському вторгненню.