5 грудня 2024 року Національний науковий центр «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського» проводив Міжнародну науково-практичну конференцію «Турбота про ґрунти в умовах війни та миру: стан, моніторинг та управління», до якої долучилися більше 200 учасників із різних країн Світу.
Захід присвячено Всесвітньому Дню Ґрунту 2024 і зареєстровано на Інтерактивній глобальній карті подій ООН (ФАО). Організатори конференції: Національна академія аграрних наук України, Міністерство аграрної політики та продовольства України, ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського», Державний біотехнологічний університет, Громадська організація «Українське товариство ґрунтознавців та агрохіміків». Конференцію проведено онлайн на платформі ZOOM з трансляцією на сторінці Інституту у Facebook.
Зі вступним словом до учасників конференції звернувся віцепрезидент НААН, академік НААН Анатолій Заришняк, який відзначив роль аграрної науки у науковому забезпеченні відновлення та введення у сільськогосподарське виробництво постраждалих від воєнних дій земель. З привітаннями виступили: голова Північно-східного наукового центру НАН і МОН України Володимир Семиноженко, в. о. директора Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної військової адміністрації Костянтин Панфілов. Від міжнародних організацій учасників конференції привітали: президент Міжнародного союзу ґрунтознавців Laura Bertha Reyes Sanchez (Мексика) (2023-2024), голова Міжурядової групи експертів з ґрунту ФАО Rosa Poch (Іспанія).
Упродовж роботи конференції відбулося засідання 3-ох секцій за такими напрямами: 1. Вплив воєнних дій на ґрунтові ресурси України, заходи з відновлення; 2. Адаптація агротехнологій до змін клімату та сучасного стану земель; 3. Моніторинг, нормування та вимірювання.
Спікерами від міжнародних організацій були: професор у галузі наук про навколишнє середовище, керівник Центру екологічного менеджменту Університету Миколаса Ромеріса Paulo Alexandre da Silva Pereira (Литва); Президент Міжнародного союзу ґрунтознавців, директор з кліматично розумного та сталого управління земельними ресурсами компанії Arcadis Consulting Ltd. Bruce Lascelles (Великобританія); доцент кафедри сталого землеустрою Королівського сільськогосподарського університету Dr. David O’Connor (Великобританія); кандидат географічних наук, співробітник відділу ґрунтознавства Інституту геоекології Брауншвейзького технічного університету Анастасія Сплодитель (Німеччина).
У цих та, представлених на конференції, доповідях українських науковців було розкрито масштаб деградаційних процесів у ґрунтах та агроландшафтах України, для відновлення стану яких мають об’єднатися законотворча діяльність, наукова думка та практичне втілення. Наголошено на необхідності впровадження у сільськогосподарське виробництво на непошкоджених землях інноваційних технологій у землеробській галузі, зрошенні та водорегулюванні, сучасних систем удобрення сільськогосподарських культур. Порушено питання щодо необхідності здійснення контролю якості ґрунтів з використанням національної нормативної бази, окреслено перспективи розвитку системи вимірювань та моніторингу ґрунтів, а також їх гармонізації з вимогами нового європейського законодавства.
В обговоренні виступили представники наукових установ, вищих навчальних закладів та приватних підприємств.
У завершальній доповіді академік НААН, керівник ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського» Святослав Балюк окреслив основні стратегічні пріоритети у сфері моніторингу, нормування та управління ґрунтовими ресурсами України на законодавчому, нормативному, інформаційному та технологічному рівнях в умовах війни та повоєнного відновлення.