В рамках Третього форуму зацікавлених сторін Європейської ґрунтової обсерваторії (EUSO Stakeholders Forum) відбулися зустрічі 6-ти робочих груп EUSO:
- WG Soil erosion;
- WG Soil carbon MRV;
- WG Soil pollution;
- WG Soil Monitoring & Awareness;
- WG Soil data integration;
- WG Soil Biodiversity.
Зустрічі проходили у вигляді окремих сесій в онлайн-форматі на платформі WEBEX. Порядок денний усіх зустрічей наведено у файлі AGENDA_EUSO-3rd-StakeholderForum-WGs_Final 12-11-2023.pdf.
EUSO Stakeholders Forum — це традиційна щорічна подія, організована Об’єднаним дослідницьким центром Європейської Комісії (JRC), націлена на створення простору/платформи для обміну думками та інформацією між різними частинами суспільства — політиками, науковцями, які працюють у ґрунтознавстві та суміжних галузях, місцевими стейкхолдерами, представниками фермерських товариств, промисловості та зацікавленими громадянами.
Як і на попередньому, другому Форумі EUSO (2022) (https://esdac.jrc.ec.europa.eu/euso/presentations-2nd-euso-stakeholders-forum) в цьому році також було запрошено до участі у Форумі українських ґрунтознавців.
На засіданні Робочої групи Soil Monitoring & Awareness (модератори Arwyn Jones та Timo Breure з JRC) з доповіддю на тему “Military soil degradation of agricultural land in Ukraine“ від колективу авторів Інституту та Товариства дослідників України виступив канд. біол. наук, старший науковий співробітник Відділу ґрунтових ресурсів ННЦ “ІГА імені О. Н. Соколовського” Віталій Лебедь.
У доповіді, за матеріалами досліджень, було наголошено на значному потенціалі ґрунтових ресурсів України, які вже постраждали та продовжують пошкоджуватися через ведення бойових дій внаслідок повномасштабного вторгнення рф. Продемонстровано результати оцінювання сучасного стану ґрунтів дистанційними методами шляхом використання супутникової інформації з різних джерел; продемонстровано створені карти наслідків впливу бойових дій на ґрунти для національного, регіонального та локального рівнів; надано економічну оцінку збитків, понесених ґрунтами. Також наведено інформацію про поточні активні проєкти з обстеження та реабілітації ґрунтів глобального, європейського та національного рівнів та показано перспективні напрями майбутньої співпраці між Україною та країнами Європейського Союзу через призму детального обстеження та відновлення постраждалих від війни українських ґрунтів.
Інформацію підготували Віталій Лебедь та координатор міжнародної діяльності Інституту Аркадій Левін.